Ložiská do koliesok

LOŽISKÁ PRE KOLIESKA

Ak sa chcete niečo dozvedieť o ložiskách pre kolieska pre freestylové kolobežky, musíte byť v prvom rade ochotní vykonávať dnes už takmer zabudnutú činnosť – čítanie.

Ložiská pre kolieska pre freestylové kolobežky majú štandardizovaný rozmer. Platí to pre väčšinu koliesok na trhu.

Nedávno sa objavila nová štandarda ložísk s názvom štandard 12. Ložiská 12STD (alebo celé kolieska) majú väčší rozmer. Os má priemer 12 mm (odtiaľ názov 12STD).

12STD bearing 12STD bearing out 12STD bearing os

Ako zistím, či ide o ložisko 12STD? Vždy je to uvedené v názve výrobku (12 štandard alebo 12 STD) alebo v špecifikácii výrobku.

Prevažná väčšina výrobcov dodáva kolieska s predinštalovanými ložiskami. Pri výmene ložísk je potrebné staré ložiská odstrániť a namontovať nové.

V prípade koliesok s plastovými stredmi je výmena ložísk jednoduchá. Stačí vám na to jeden prst. Týmto prstom vytlačte staré ložiská a potom tým istým prstom vložte nové ložiská.

V prípade koliesok s hliníkovými stredmi je výmena ložísk zložitejšia. Správny postup vrátane inštalácie dištančných podložiek je uvedený tu:


Prevažná väčšina ložísk sa dodáva s dištančnými podložkami, ktoré sú absolútne nevyhnutné pre správnu funkciu ložísk. Ak dištančné podložky nepoužijete, pri dotiahnutí kolesa sa ložiská zmáčknú, nebudú sa otáčať a dôjde k ich zničeniu. Vždy je dobré ponechať si dištančné podložky z pôvodných koliesok (viac informácií nájdete v kapitole Kolieska).

 

OZNAČENIE ABEC (ANNULAR BEARING ENGINEERING COMMITTEE

Toto označenie nehovorí takmer nič o skutočnej odolnosti ložísk voči nárazom. Hodnota ABEC udáva presnosť výroby. Čím je číslo vyššie, tým je ložisko presnejšie, vo vnútri ložiska je menšie trenie a ložisko je rýchlejšie. To neznamená, že ložisko ABEC9 bude pevnejšie ako ložisko ABEC7. Preto niektorí výrobcovia parameter ABEC vôbec nepoužívajú.

Ložisko je po stranách zakryté plastovou prachovou krytkou. Plastová krytka môže byť použitá buď len na jednej strane = RS, alebo na oboch stranách = 2RS.

Väčšina ložísk má vonkajší priemer 22 mm a priemer osi 8 mm = typ 608. 12 STD ložiská majú vonkajší priemer 28 mm a priemer osi 12 mm = typ 6001.

 

AKO PREDĹŽIŤ ŽIVOTNOSŤ LOŽISKA

a) Zabráňte kontaktu s vodou. Nejazdite vo vlhkých podmienkach.

b) Nejazdite po prašných cestách.

 

AKO SPRÁVNE VYBRAŤ LOŽISKÁ

- Vyhnite sa nákupu ložísk v obchodoch, ktoré predávajú inline korčule. Inline korčule majú 4-krát viac koliesok ako freestylové kolobežky a sú určené predovšetkým na rýchlu a plynulú jazdu po rovnej dráhe. Rozhodne nie sú stavané na veľké nárazy, ktoré prináša jazda na kolobežke. Keramické ložiská ABEC11, ktoré stoja veľa peňazí, sa môžu veľmi ľahko zlomiť po prvom skoku.

- Odporúča sa, ale nie vždy je to možné, vybrať ložiská podľa výrobcu. Ak máte kolieska značky Ethic, vyberte si ložiská Ethic. Ide o to, že dištančné podložky dodávané s ložiskami sa niekedy líšia (+- 0,1 mm) podľa hrúbky kolies. Ak používate ložiská rovnakého výrobcu, máte istotu, že budete mať dištančné podložky správnej veľkosti.