Dosky
DOSKY NA FREESTYLE KOLOBEŽKY
Ak sa chcete dozvedieť niečo o freestyle kolobežkách, musíte byť v prvom rade ochotní venovať sa dnes už takmer zabudnutej činnosti - čítaniu.
sú jednou zo súčastí freestylových kolobežiek Je dôležité poznamenať, že hoci sú dosky freestylových kolobežiek určené na freestylovú jazdu a sú vo svojej podstate odolné, NIE sú nezničiteľné. Ako každá ľudská činnosť, aj jazda na freestylovej kolobežke si vyžaduje zapojenie šedej kôry mozgovej. Potom je tu ďalšia možnosť: musíte zmeniť fyzikálne zákony alebo chemickú tabuľku prvkov. :-)
Dosky sú vyrobené z hliníka. Hliník je kov, ktorý má mäkšie zloženie ako mnohé iné kovy alebo materiály (minerály), s ktorými prichádza doska do kontaktu pri jej používaní.
Majte na pamäti, že neustálym grindováním z tej istej strany dosky sa materiál v spodnej časti dosky stenčí (obrusuje), a to aj v priebehu niekoľkých mesiacov, do takej miery, že sa pevnosť dosky oslabí. Nejde však o vadu výrobku, ale o bežné opotrebovanie. Ako príklad uveďme pneumatiky na aute. Kúpite si drahé pneumatiky určené na rýchlu a športovú jazdu, ale ak budete s autom driftovať, môžete ľahko zničiť celú sadu pneumatík za jeden deň.
Statické a dynamické zaťaženie sú dve rôzne veličiny. Zatiaľ čo statické zaťaženie sa zvyčajne uvádza na úrovni 100 kg (v skutočnosti doska unesie aj slona), dynamické zaťaženie je výrazne ovplyvnené štýlom jazdy. Tvrdé a neodpružené dopady pri vykonávaní trikov, pri ktorých sa všetka kinetická energia prenáša na dosku, výrazne skracujú životnosť dosky a poškodzujú nielen dosku, ale aj kĺby jazdca. Pri dopadoch na prekážku alebo na zem je potrebné, aby sa jazdec pokrčil v kolenách.
Treba si uvedomiť, že freestylová kolobežka používa len dve malé nenafukovacie kolieska, zatiaľ čo napríklad bicykle BMX používajú dve veľké nafukovacie kolieska a pevný rám. Na druhej strane skateboardy používajú štyri kolieska. Rozloženie energie nárazu je preto pri freestylových kolobežkách veľmi odlišné.
Medzi cenou dosky a jej pevnosťou neexistuje rovnica. Drahé dosky sa vyznačujú napríklad použitými materiálmi, vyváženosťou, jedinečným dizajnom a predovšetkým nízkou hmotnosťou, ktorá môže byť až o 40 % nižšia ako u lacných dosiek. Treba mať na pamäti, že veľmi ľahká a dokonale vyvážená doska nedosahuje rovnakú odolnosť ako dvakrát ťažšia doska. Veľmi ľahké dosky si vyžadujú špeciálne zaobchádzanie, t. j. čisté vykonávanie trikov a správne prevedené dopady.
Proti gustu žiaden dišputát, každému vyhovuje niečo iné. A to platí pre hmotnosť dosiek alebo kolobežiek všeobecne. Pre niektorých ľudí je dôležitý každý gram a hmotnosť dosky je pre nich prioritou číslo jeden. Pre niektorých sú vhodnejšie ťažšie dosky.
Doskám neprospieva každodenné cestovanie po meste alebo dochádzanie do školy po chodníkoch pochybnej kvality. Na cestovanie po meste sú vhodné iné typy kolobežiek, napríklad s nafukovacími kolesami. Používanie freestylových kolobežiek na pohyb po meste môže mať za následok uvoľnené skrutky, poškodené hlavové zloženie alebo kolesá.....
Freestylové kolobežky alebo dosky by sa mali v ideálnom prípade používať na hladkých povrchoch.
DOSKY MOŽNO KLASIFIKOVAŤ PODĽA RÔZNYCH KRITÉRIÍ
a)
Dosky s tzv. integrovanou hlavou a štandardnou hlavou.
Dosky s integrovanou hlavou používajú integrované hlavové zloženie. Dosky so štandardnou hlavou používajú štandardné hlavové zloženia. Prevažná väčšina (99 %) samostatne predávaných dosiek sa vyrába s integrovanou hlavou. Integrované hlavy sú jednoducho štandardom a nemá zmysel sa nad tým príliš zamýšľať. V obchode Gizmania je možné zakúpiť iba dosky s integrovanými hlavami. Dosky so štandardnou hlavou sa používajú len na lacných kolobežkách pre začiatočníkov, ale samostatne sa prakticky nepredávajú.
Prechod z dosky so štandardnou hlavou na dosku s integrovanou hlavou je z hľadiska montáže náročný, nie nemožný. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte.
b) Jednodielny krk vs. dvojdielny krk
Jednodielne krky majú časť *krk + headtube* vyrobenú z jedného kusu alebo monobloku. Zvyčajne ide o kované diely. Niektorí výrobcovia krky frézujú z jedného kusu hliníka. Žiadny zvar = vyššia pevnosť.
c) Dĺžka a šírka dosky
Dosky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach a šírkach. Dlhšie a širšie dosky sa používajú na streetové jazdenie, zatiaľ čo kratšie dosky sa používajú na parkové jazdenie. Na dĺžku a šírku dosky má samozrejme vplyv aj výška jazdca. Zvyčajne platí, že čím je jazdec vyšší, tým väčšia je veľkosť dosky. Hoci je to dosť individuálne, dá sa povedať, že dosky dlhšie ako 55 cm a širšie ako 15 cm možno považovať za streetové dosky. Za parkové dosky sa považujú dosky kratšie ako 51 cm a užšie ako 13 cm. Dosky medzi týmito hodnotami možno považovať za univerzálne.
d) Kompatibilita s rôznymi priemermi kolies
Všetky dosky, ktoré sa dnes predávajú samostatne, sú vhodné pre kolieska s priemerom 100 mm aj 110 mm. Kolieska s priemerom 120 mm a 125 mm sú kompatibilné s menším počtom dosiek. Kolieska so šírkou PU 28 mm a 30 mm a kolieska 12STD (12STD = 12 mm os) sú kompatibilné len s malým počtom dosiek.
Pri výbere dosky venujte pozornosť kompatibilite novej dosky s vašimi existujúcimi kolieskami. Kompatibilitu koliesok si vždy pozrite v špecifikácii výrobku.
AKO PREDĹŽIŤ ŽIVOTNOSŤ VAŠEJ DOSKY
- Správne zaobchádzajte so svojou kolobežkou. Nehádzajte s ňou.
- Grindovanie o drsný povrch (kameň, betón, zábradlie) dosku veľmi poškodzuje. Preto vyhľadávajte miesta, ktoré už boli "objavené" a sú dostatočne opotrebované od predchádzajúcich jazdcov.
Nevoskovaná doska
Voskovaná doska
- Ak používate tzv. peg-cut dosku (opak box-end dosky), potom sú . Namiesto dosky tak opotrebujete pegy. Peg je však podstatne lacnejší ako doska.
-
. Voskovanie nestojí takmer nič a šetrí spodnú časť dosky (rovnako ako voskovanie lyží).- Voskujte aj prekážku, ak to etiketa parku/spotu umožňuje.
- Nejazdite s uvoľnenou brzdou a osou
- Uistite sa, že sú všetky časti kolobežky správne dotiahnuté (hlavové zloženie, zadná oska). Uvoľnené skrutky ničia nielen ložiská, ale aj dosku.
- Nejazdite v daždi alebo za mokra
- Triky vykonávajte čisto. Čím viac tlmíte nárazy v kolenách, tým viac šetríte nielen dosku, ale aj svoje kĺby.
- Ak jazdíte v skateparku, snažte sa trafiť do šikmej roviny prekážky, výrazne to utlmí záťaž. Najhoršie je vykonávať triky nazývané FLY-OUTY = dopad z rampy na rovný povrch.
- Nepožičiavajte kolobežku kamarátom. Môžu vážiť o 30 kg viac a mať úplne iný štýl jazdy.
AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNU DOSKU
- Ste vysoký? Kúpte si väčšiu dosku (a naopak).
- Dávate prednosť streetovému jazdeniu? Kúpte si dlhšiu dosku
- Dávate prednosť jazde v parku? Kúpte si kratšiu dosku
- Budete svoju dosku často používať na grindovanie bez použitia pegov? Vyberte si čo najširšiu dosku s plochou spodnou časťou (flat bottom) a box-endmi
- Chcete pevnejšiu dosku? Vyberte si monoblokovú dosku