Pokyny k dobre padnúci helme

UPOZORNENIE

Je dôležité, aby vám helma dobre sedela na hlave a aby bola správne zapnutá. Žiadna prilba nemôže zabrániť všetkým zranením hlavy. Avšak používanie prilby výrazne znižuje riziko úrazu. Najlepšou prevenciou proti zranenie je, spoločne s nosením prilby, zodpovedná jazda v rámci vašich zručností.

Helma je stavaná tak, aby absorbovala náraz čiastočnou deštrukciou helmy. Toto poničeniu však nemusia byť viditeľné. Preto v prípade tvrdého nárazu alebo rany by helma mala byť znehodnotená a nahradená novou a to aj ak sa zdá, že prilba je nepoškodené.

POKYNY K DOBRE PADNÚCI HELME

Pre zabezpečenie maximálnej ochrany a pohodlie vyberte správnu veľkosť prilby. Helma by mala padnúť pevne, bez tlačenia alebo dreňou. Je dôležité, aby sa helma nehýbala smerom dozadu (nad čelo), smerom dole k očiam a aby sa neotáčala okolo hlavy. Skrátka musí pevne sedieť ako horizontálne, tak vertikálne.

Helma môže poskytovať ochranu iba tým častiam tela, ktorá prekrýva.

  1. Nasaďte helmu tak, aby sedela rovno na hlave a prekrývala vaše čelo bez prekážania v rozhľade. Helma by mala padnúť pohodlne. Musí sedieť pevne na hlave pri pohybe hlavou dopredu i dozadu, a zo strany na stranu.
  2. Vypchávky v helme by mali vyvíjať pevný, rovnomerný, ale pohodlný tlak na vašu hlavu. Helma padne dobre, ak sa vypchávky dotýkajú hlavy okolo celého vnútra prilby. Dobre padnúci prilba je tiež pohodlná a to bez toho, aby bola príliš tesná.
  3. Akonáhle helma dobre sedí na hlave, utiahnite pásik pod bradou tesne, ale tak, aby neškrtil. Uistite sa, že pracka je bezpečne zapnutá a že pásky nešmýkajú. Pokiaľ nie sú pásky nastavené správne, vaša prilba nebude správne sedieť na hlave.
  4. Nemalo by byť možné zložiť helmu, bez toho aby ste museli rozopnúť pracku. Ak môžete helmou posúvať dopredu a dozadu, alebo posúvať tak, že kryje váš rozhľad alebo naopak nekryje vaše čelo, potom helma nesedí správne a mala by byť prestavená.

STAROSTLIVOSŤ

Nevystavujte helmu nárazom alebo vonkajším silám pri manipulácii a doprave. Skladujte na suchom mieste, mimo zdrojov tepla, ako napríklad vykurovacích telies alebo slnečného svitu (cez sklo auta). Helmu čistite vlhkou handričkou, môžete použiť neagresívne tekuté mydlo. Nepoužívajte rozpúšťadlá ani silné čistiace prostriedky.

Helmy majú obmedzenú životnosť a mali by byť nahradené po troch rokoch používania. Poškodenia, ktoré môžu znížiť ochrannú funkciu vašej prilby, môžu byť neviditeľná a ťažko zistiteľná. Vymeňte helmu, pokiaľ má znaky poškodenia, alebo máte podozrenie na poškodenie.

CERTIFIKÁCIA

EN 1078